Blog

روند چیست؟

روند ،حرکت طولانی مدت بازار، در یک جهت کلی است ، یا بالا یا پایین. یک روند اساساً جهت کلی یک بازار است.

در نمودار ، روند معمولاً بالاتر یا پایین تراز محدوده رنج شدن معاملات، شکل می گیرد.

روند صعودی نشان دهنده یک توالی از سقف های بالاتر و کف های بالاتر است ، در حالی که روند نزولی نشانگر یک توالی از سقف و کف های پایین تراست.

بسته به بازه زمانی تحلیل شده توسط معامله گران ، روند ممکن است برای چند روز ، هفته یا ماه ادامه داشته باشد.

شناسایی جهت روند فعلی ،فاز بسیار مهمی در تحلیل روند است.

الگوی اساسی روند در هر بازه زمانی این است:

حرکتی در یک جهت ، اصلاح در جهت دیگر . خواه روندها را در نمودار یک ساعته یا نمودار هفتگی بررسی کنیم ، ساختار مشابه را پیدا خواهیم کرد.

اهمیت روند بسته به بازه زمانی تجزیه و تحلیل شده متفاوت خواهد بود.

انواع روندها

سه نوع روند وجود دارد:

روند اصلی ، که نشان دهنده یک حرکت صعودی یا نزولی گسترده است که معمولاً (اما نه همیشه) برای مدت زمان طولانی ادامه دارد.حرکتها در جهت روند اولیه با روند ثانویه در جهت مخالف قطع می شوند. این موارد همچنین به عنوان عقبگرد یا تصحیح شناخته می شوند که وقتی روند اصلی شیب تندی را ثبت می کند ، اتفاق می افتد.

به نوبه خود ، روندهای ثانویه از روندهای جزئی تشکیل شده اند.

روندهای اصلی

وقتی هر افزایش متوالی به سطح بالاتری نسبت به موج قبلی برسد و هر اصلاح ثانویه بالاتر از موج قبلی متوقف شود ، روند اصلی صعودی در نظر گرفته می شود (Bull Market). به عبارت دیگر ، یک روند صعودی سقفی بالاتر و کفی بالاتر است.

وقتی هر کاهش متوالی به سطوح پایین تری نسبت به موج قبلی برسد و هر اصلاح ثانویه پایین تر از موج قبلی متوقف شود ، روند اصلی به عنوان نزولی در نظر گرفته می شود (Bear Market). به عبارت دیگر ، روند نزولی نشان دهنده سقفی پایین تر و کفی پایین تر است.

روندهای ثانویه

روندهای ثانویه ، که به آنها روند میانی نیز گفته می شود ، اصلاحات مربوطه هستند که روند قیمت را در جهت روند اصلی قطع می کنند.

در یک روند صعودی اولیه ، روند ثانویه یک حرکت رو به پایین خواهد بود که به آن عقب نشینی نیز می گویند.
در روند نزولی اولیه ، روند ثانویه یک حرکت رو به بالا خواهد بود که به آن رالی نیز می گویند.
به طور کلی ، یک روند ثانویه بین یک سوم و دو سوم (به احتمال زیاد حدود ۵۰٪) افزایش یا کاهش روند اولیه را اصلاح می کند.

روندهای جزئی

روندهای جزئی نوسانات کوتاه مدت هستند که اهمیت کمتری دارند. روندهای جزئی روندهای ثانویه را تشکیل می دهند. معمولاً ، اما نه همیشه ، یک روند ثانویه شامل سه یا چند گرایش جزئی است.

بیشتر معامله گران بر روند اصلی و ثانویه تمرکز دارند و دلیل این امر در اینجا است. روندهای جزئی اغلب شامل مقدار قابل توجهی از سر و صدای بازار است. وقتی روی روندهای جزئی تمرکز می کنید ، می توانید گرفتار نوسانات کوتاه مدت شوید و تمرکز خود را بر روی تصویر بزرگتر از این روند از دست می دهیم.


مراحل روند- چرخه بازار

شناخت چرخه های بازار به شما کمک می کند روندها را بهتر بشناسید.اعتقاد بر این است که قیمت های بازار بر اساس دیدگاه روانشناختی دو گروه اصلی حرکت می کنند: به اصطلاح “پول هوشمند” و عموم مردم و مردم بدون اطلاع.

چرخه بازار چهار مرحله دارد:

انباشت

مرحله انباشت متشکل از اقدام قیمت یک طرفه است که در طی آن بازیکنان “پول هوشمند” بدون جابجایی قیمت ، با دقت و مهارت خرید می کنند. مردم ناآگاه از آنچه در جریان است بی اطلاع هستند.

صعود

مرحله صعود روند صعودی کلاسیک را نشان می دهد. در این مرحله ، مردم ناآگاه از حرکت قیمت آگاه می شوند و شروع به خرید می کنند و قیمت ها را بالاتر می برند.

بازیکنان پول هوشمند که در مرحله انباشت خرید کرده اند ممکن است مقداری از سود را در قدرت روند صعودی بگیرند ، یا ممکن است نگه دارند و منتظر قیمت های بالاتر باشند.

توزیع

بازار با پایان روند وارد مرحله توزیع می شود. در مرحله توزیع ، بازیکنان پول هوشمند موقعیت های خود را به مردم ناآگاه که انتظار قیمت های بالاتر را دارند می فروشند.

بخشی از بازیکنان پول هوشمند حتی ممکن است بیش از فروش خود فروش داشته باشند و از بازار کوتاه بیایند.

در نمودارها ، روند صعودی بی مصرف می شود و بازار در محدوده معاملات دیگری قرار می گیرد. از نظر مردم ناآگاه ، مرحله توزیع با مرحله انباشت تفاوت چندانی ندارد.

ریزش

مرحله ریزش نشان دهنده روند نزولی کلاسیک است . بازیکنان پول هوشمند در این مرحله مقداری از سهام فروخته شده را خریداری می کنند. سرانجام مردم ناآگاه وحشت می کنند و سهام های خود را می فروشند.

چرخه بازار به بازه های زمانی تجزیه و تحلیل شده توسط معامله گران بستگی دارد. تجزیه و تحلیل دقیق چرخه بازار به معامله گران در درک بهتر روند

کمک می کند.

در سناریوی عالی ، شما می خواهید در مرحله انباشت خرید کنید و در مرحله توزیع بفروشید. با این حال ، تعیین دقیق ورودیها در مرحله انباشت دشوار است.

واقع بینانه تر این است که در مرحله صعود خرید کنید و در مرحله توزیع یا در ابتدای مرحله ریزش بفروشید.

تا زمانی که مقداری از سود بازار را جمع آوری کنید ، در بلند مدت خوب خواهید بود.

تجزیه و تحلیل خط روند

برای تعیین روند ، باید بر خطوط روند تسلط داشته باشید. تجزیه و تحلیل خط روند اغلب توسط معامله گران دست کم گرفته می شود ، زیرا به عنوان یک موضوع ذهنی تلقی می شود.

اگرچه این اشتباه نیست ، تجزیه و تحلیل خط روند باید اولین گام در تعیین وجود یک روند باشد.

خطوط روند خطوط مستقیمی هستند که بر روی گراف نقاط حمایتی در جهت روند صعودی یا نقاط مقاومت برای روند نزولی ترسیم می شود. یک خط روند ممکن است صعود ، سقوط یا رنج حرکت کند. خطوط روند دو یا چند نقطه حمایتی را که روند را مشخص می کنند متصل می کند.

ترسیم خطوط روند ذهنی است ، یک علم دقیق نیست. آنها را به درستی ترسیم کنید تا برتری در بازار داشته باشید.

نحوه رسم خطوط روند

در یک روند صعودی ، ما به دنبال اتصال پایین ترین قیمت ها هستیم. در روند نزولی ، ما بالاترین قیمت را به هم متصل می کنیم. یک خط روند معتبر دو یا چند نقطه را تعیین می کند که روند را مشخص می کند.
ما خطوط روند را در بازه های زمانی بالاتر ترسیم می کنیم و آنها را به بازه های زمانی کوتاه تر منتقل می کنیم.
ما مناطق حمایت و مقاومت را مشخص می کنیم ، که مهمترین سطوح در بازه های زمانی بالاتر است.
یک خط روند صعودی دارای شیب مثبت است و به عنوان پشتیبانی عمل می کند. تا زمانی که قیمت بازار بالاتر از این خط روند باقی بماند ، روند صعودی دست نخورده در نظر گرفته می شود. بسته شدن قیمت زیر خط روند صعودی نشان می دهد که ممکن است تغییری در روند ایجاد شود.
یک خط روند نزولی دارای شیب منفی است و به عنوان مقاومت عمل می کند. تا زمانی که قیمت بازار زیر این خط روند باقی بماند ، روند نزولی دست نخورده در نظر گرفته می شود. بسته شدن قیمت بالای خط روند صعودی نشان می دهد که ممکن است تغییر در روند وجود داشته باشد.

ارتباط خطوط روند

ارتباط خط روند عمدتا به طول آن ، تعداد مجدد آزمایش و شیب صعودی یا نزولی آن بستگی دارد.

طول

طول خط روند یک عامل مهم است. اگر به عنوان مثال این روند ۱-۳ سال طول بکشد ، روند ۳-۴ هفته از اهمیت کمی برخوردار است.

شکست در زیر یا بالای یک خط روند با طول مهم نشان دهنده یک سیگنال مهم است.

تعداد آزمایش های مجدد خط روند

اگر یک خط روند بارها مورد آزمایش مجدد قرار گرفته باشد ، اهمیت بیشتری دارد. به همین دلیل است که خط روند مانند یک منطقه داینامیک از حمایت یا مقاومت عمل می کند. هر بار آزمایش مجدد به اهمیت حمایت یا مقاومت کمک می کند.

گسترش خط روند پس از شکست بسیار مهم است زیرا نقش حمایت / مقاومت داینامیک معکوس می شود.

این بدان معناست که اگر یک خط روند صعودی که بارها در گذشته مجددا آزمایش شده است به سمت نزولی شکسته شود ، به یک منطقه مقاومت تبدیل می شود.

همچنین ، اگر یک خط روند نزولی که بارها در گذشته مجدداً آزمایش شده است به سمت بالا شکسته شود ، به یک منطقه حمایتی تبدیل می شود.

شیب صعودی یا نزولی

حفظ یک روند بسیار تند دشوار است و بنابراین به احتمال زیاد حتی با حرکات جانبی کوتاه به راحتی شکسته می شود.

همه خطوط روند در نهایت شکسته می شوند ، اما تندترین خطوط روند سریع تر شکسته می شوند. معمولاً شکست یک روند با شیب تند به احتمال زیاد با ادامه روند همراه است تا معکوس.

یک خط روند شدید نتیجه افزایش یا کاهش سریع در کوتاه مدت است. در این حالت ، خط روند زاویه بالاتری خواهد داشت و کمتر احتمال دارد که حمایت یا مقاومت محکمی ارائه دهد.

از تجربه من ، خطوط روند با زاویه ۳۰-۴۵ درجه نشان دهنده شاخص های محکمی برای روند اصلی است.

نتیجه نهایی

تجزیه و تحلیل روند مناسب برای تجارت موفق آن بازار بسیار مهم است. از تجزیه و تحلیل روند به درستی استفاده می شود و مزیت رقابتی قابل توجهی را نسبت به سایر معامله گران در بازار به شما ارائه می دهد.

واقعیت این است که هیچ کس نمی داند بازار چقدر بالا یا پایین می رود. هیچ کس نمی داند بازار چه زمانی حرکت می کند. اما ما می توانیم روندی را برای افزایش شانس خود برای سودآوری از بازارها دنبال کنیم.

Shopping cart
Shop
علاقمندی ها
0 items Cart
My account